Home O úroveň výše Kde nás najdete Informace

 

Maso
Kůže
Vejce
Peří

    Maso pštrosa považují znalci již dlouho za maso gurmánů. Maso pštrosa je neobyčejně libové. Zatímco maso nejdůležitějších jiných zvířat (prase, skot, ovce, drůbež) obsahuje více než 3% tuku, neobsahuje jediný sval pštrosa více než 0,3% tuku. U většiny druhů masa se projeví nízký obsah tuku na úkor jemnosti masa, ale pštrosí maso zde tvoří výjimku. Dále má pštrosí maso velice nízký obsah cholesterolu.

      Porovnání vybraných ukazatelů nutriční hodnoty masa pštrosa s ostatními druhy zvířat (ve 100 g masa).  

Druh Kalorie Protein g tuk g Cholesterol mg
Broileři 165 32 4 86
Krůty 459 29 4 69
Skot (steak} 282 27 18 91
Prase 323 28 22 99
Jehně 241 26 15 92
Pštros 114 26 2 68

 

Chuťová charakteristika

    Při použití neutrálního koření (sůl, pepř) připomíná pštrosí maso chutí hovězí, při kořenění bylinkami vyzrálou zvěřinu.

 

Doporučená koření

    Směsi koření používané tradičně pro zvěřinu (jalovec, nové koření, bobkový list, rozmarýn, tymián, pomerančová kůra), dále kari a sojová omáčka pro pokrmy asijské kuchyně, vynikající je použití červeného vína.

    Ve vařeném stavu je maso chuťově mdlé a ztrácí mnoho ze svých vynikajících vlastností, proto je vhodné upřednostňovat jiné úpravy (pečení, smažení, grilování). I zde však platí, že přidání aromatických bylin a zeleniny je vhodnější než klasické koření typu soli a pepře.

 

Všeobecné zásady při úpravách

    Vzhledem k nízkému obsahu tuku ve svalovině je třeba maso skladovat i rozmrazovat v originálních obalech. Zabrání se tak vysychání masa a tím pádem ztrátám na kvalitě. Kusy masa, které budeme péci vcelku, je možné špikovat slaninou stejně jako zvěřinu. U steaku upřednostňujeme prudké opečení na pánvi a následné “dotažení” masa při 80°C, než pomalé opékání. Zabráníme tím vysušení masa při opékání a dosáhneme vynikající jemnosti svaloviny a jemně růžové barvy. Nedoporučuje se propékání naskrz. Opět tím dochází k vysušení a ke ztrátám na kvalitě.

 Návod na přípravu několika pokrmů z pštrosího masa

 Ceny

 

Aktualizace: 23. listopadu 2012